Forsiden viser indgangspartiet til Nørgaards Højskole set fra den gamle indkørsel.

 

 

 


 

NØRGAARDS
FOLKEHØJSKOLE




ELEVSKRIFT 1987

 
Elev– og personalefortegnelse
forårssemesteret 1987.

1. række fra venstre:
Erik Aakjær, Egtved
Azad Abdulrahrah, Aalborg
Anne Mette B. Andersen, Aalborg
Finn Andersen, Bramming
Flemming S. Andersen, Vejle
Ivan Andersen, Randers
Kim K. Andersen, Hvidovre
Lars Andersen, København
Marian Andrews, USA
Ulla S. Andersen, Gladsaxe
Helle Mejer Antonsen, Århus
Bo Bastian, Aalborg
Ole Bernburg, Kerteminde
Merete Birkjær, Holstebro
Per Bjerrum, Rødekro
Sussie Brink, Ølstykke
Bent Brogaard, Struer
Per Bundgaard, Århus


2. række fra venstre:
Darryl Cant, Århus
Bente Carlsson, Høje Tåstrup
Britta Christensen, Sorø
Eva Christensen, Herning
Niels Chr. Christensen, Sundsøre
Frank Christiansen, Hirtshals
Kent Christiansen, Sæby
Lone Christensen, Sindal
Rahim Dawar, Århus
Ginny Dreiner, Frederiksberg
Charlotte Ebdrup, Ålborg
Annette von Elling, Rønne
Lars Ellum, København
Jan Eskerod, Kalundborg
Jette Eskildsen, Karup
Esaias Filemonsen, Grønland
Vivi Fisker Jensen, Ribe


3. række fra venstre:
Zinotalsada Ghacsemi (Zinnat), Varde
Mehrnoosh, Varde
Carie Gibbons, København
Franz Gløet, København
Sheila Grunow, Odder
Rashid Haftknaegie, Frederikshavn
Susanne Hald, Løgstør
Annette Hansen, Randers
Claus Hansen, Munkebo
Ib Hansen, Give
Ivar Hansen, Farsø
Åse Hansen, Grindsted
Louise Hendriksen, Frederiksberg
Birgitte Hviid, Værløse
Magnhild Høgnesen, Færøerne
Susanne Højdal, Hillerød
Jesper Høst–Madsen, Viborg
Helle Ibsen, Silkeborg


4. række fra venstre:
Niels Erik Iversen, Sydthy
Sabita Jacobsen, Færøerne
Connie Jacobsen, Færøerne
Michael Jacobsen, Køge
Tove Jacobsen, Rønne
Erik B. Jacobsen, Vejle
Gunnar Jacobsen, Ølstykke
Søren Jacobsen, Århus
Allan Jensen, Nr. Alslev
Claus Søegaard–Jensen, Juelsminde
Flemming B. Jensen, Grindsted
Karl F. Jensen, Grenå
Susanne Jensen, Fredericia
Susanne Stand–Jensen, Helle
David Jeremiassen, Grønland
Birgitte Jespersen, Hinnerup
Keld Jonasson, Skørping


5. række fra venstre:
Jannie Ytting Juul, Horsens
Flemming Jørgensen, Thisted
Kurt Jørgensen, Vejle
Jørgen Kanstrup, Ryslinge
Jes Klein, Silkeborg
Steen Krabbenhøft, Vanløse

Jan Kristensen, Holsted
Preben Kræmmer, Thyholm
Johnny Køhler, Århus
Kim Køhler, Vinderup
Jørgen L. Larsen, Vinderup
Gitte Lauritzen, Ikast
Per René Lauritzen, Haderslev
Christian Laursen, Århus


6. række fra venstre:
Doan Hanh Le, Ålborg
Michael Leving, Århus
Bente Lillesø, Otterup
Elinborg Ljosstein, Færøerne
Jens Lorentzen, Randers
Jens Lund, Slesvig
Helene Marcher, Præstø
Knud Mikkelsen, Odder
Lone Mikkelsen, Kjellerup
Carla Montessi, Honduras
Eva Juul Møller, Randers
Gitte Møller, Silkeborg


7. række fra venstre:
Karin Møller, Løgumkloster
Ingoc Bon Ngo, Odense
Britta Nielsen, Fjends
Dorthe Nielsen, Esbjerg
Flemming Nielsen, Brande
Helene Nielsen, Herning
Jan Nielsen, Haderslev
Karin Nielsen, Grønland
Niels L. Nielsen, Ringkøbing
Thomas Nielsen, Allinge–Gudhjem
Dorthe Odgaard, Hvalsø
Helle Ormhøj, Odense
Anandak Paramanandar, Hobro
Benny Pedersen, Suså


8. række fra venstre:
Dorthe S. Pedersen, Fanø
Helle D. Pedersen, Herning
Karsten Pedersen, Nørredjurs

— de følgende 9 er personale:
Jan S. Mikkelsen
Svend Kjærgaard
Johannes Fisker
Nina Haldrup
Sørine Kjær
Aksel Kjær
N. C. Danhøj
Benny Kastrup Hansen
Jørgen Nørgaard

Linda L. Pedersen, Rønde
Mona Pedersen, Ålborg
Peter Pedersen, Langeskov
Peder Pedersen, Silkeborg
Søren Pedersen, Helsinge


9. række fra venstre:
Bente Petersen, Esbjerg
Ngoc Huy Phan, Odense
Asser Pivat, Grønland

Ellen O. Poulsen, Hørsholm
Poul Johs. Poulsen, Færøerne
—følgende 7 er personale:
Vagn Jørgensen
Hanne Halkjær
Søren Elkjær
Else Skovbo Jensen
Birgit Framming
Olav Liengaard
Annie Koue

Annette Rasmussen, Sallingsund
Jack Rasmussen, Køge
Lene Rasmussen, Brædstrup
Nina Rasmussen, København
Josvør Reinert, Færøerne
Lisbeth Riis, Hillerød


10. række fra venstre:
Balbir Singh, Horsens
Hjørdis Sivertsen, Færøerne
Bogi Sivertsen, Færøerne
Carsten Skaaning, Svendborg
Carsten Sonne, Århus
Heidi Sonneby, Bramming
— følgende 5 er personale:
Claus Estrup
Ib Jespersen
Anna–Marie Holm
Bente Stamp
Dorthe Sylvest

Lars Stück, Karup
Brian Sørensen, Sundsøre
Jakob B. Sørensen, Holstebro
Lene Sørensen, Aulum
Thevanayagam »Sam« Gnanasaban Than, Holstebro
Allan Thomsen, Århus


11. række fra venstre:
Jess Thomsen, Søllerød
Ole Thorning, Frederiksund
Flemming Vedel, Hillerød
Lillian Warming, Holstebro
Morten Werneburg, København
Casper Wiuff, Karlebo
Yusef Esse Mohammed, Århus
Lisbeth Østergaard, Thisted
Ibrahim Øztyrk, Århus
— følgende er personale:
Merete Stamp
Jonna Thomsen
Vivi Doktor
Johanne Graversen
Dorethe Madsen
Jytte Nielsen
Bente Jeppesen
Annette Olesen
Lene Bækgaard




 


 


Elev– og personalefortegnelse
efterårssemesteret 1987.

1. række fra venstre:
Karen Aalling, Silkeborg
Surdanne Aalling, Frederiksberg
Jens Erik Agerskov, Nr. Snede
Ahmad Al–Abdalla, Odense
Fahed Al–Kablani, Munkebo
Liselotte Andersen, Struer
René Andersen, Grenå
Dorte Andreasen, Sæby
Kirsten Andreasen, Færøerne
Imund Andreasen, Færøerne
Atoussa Ardalan, Esbjerg
Abbas Askari, Horsens
Karin Bladt, Nordborg
Jes Brockhoff, Høje Tåstrup
Ole Bork, Nordborg
Erling Buhrkal, Nexø
Benny Christensen, Brande


2. række fra venstre:
Hans Henrik Christensen, Videbæk
Poul Christensen, Brande
Mahmoud Daabas, Odense
Diana Davidsen, Færøerne
Sy Ngoc Dong, Hjørring
Johanne Eipe, Grønland
Khaled El–Chamma, Ålborg
Lise Ensler, Årslev
Heidi Eriksen, Glostrup
Erik Friis, København
Gjøde Gjødesen, Ølgod
Annette Hald, Løgstør
Sheila Grunow, Odder
Anette Gotfredsen, Skanderborg
Anne Louise Halfter, Helsingør
Niels Hansen, Ballerup


3. række fra venstre:
Niels P. Hennings, Århus
Søren Hermansen, Silkeborg
Morten Hundahl, Thisted
Jess Imina, Grønland
Johnny Iversen, Køge
Helle Jacobsen, Dronninglund
Peter Jacobsen, Grindsted
Susanne J. Andersen, Fredericia
Bøje Jensen, Slagelse
Henrik Jensen, Randers
Henrik D. Jensen, Køge
Keld Jensen, Ringkøbing
Lars Jensen, Møldrup
Lars Skov Jensen, Helsingør
Richard Jeppesen, Gedved
Lene Johannesen, Gundsø
Carsten Johansen, Søndersø


4. række fra venstre:
Kenny Johansen, Esbjerg
Lene Johansen, Aalborg
Helle Jørgensen, Rudkøbing
Stig Jørgensen, Albertslund
Tina Jørgensen, Haslev
K. Ranjan, Fåborg
Connie Kirkedal, Vrå
Olaf Kirkholm, Vrå
Birgitte Kristensen, Thisted
Brian Kristensen, Århus
Elsebeth Kristensen, Aalborg
Rune Kristensen, Silkeborg
Anita Lang, Galten
Bent Larsen, København
Frank Larsen, Middelfart
Charlotte Laursen, Nørager


5. række fra venstre:
Cong Le Nhut, Odense
Bo Leerbæk, Aalborg
Reza Majdi, Aalborg
Lars Matzeit, Års Brigitte Mullitsgaard, Tårnby
Siva Naganathan, Faaborg
Liselotte Nedergaard, Århus
Huong Thi Nguyen, Odense
Alex Nielsen, Støvring
Dorte Fenger Nielsen, Vejle
Dorthe S. Nielsen, Egtved


6. række fra venslre:
Flemming K. Nielsen, Århus
Flemming Nielsen, Ejby
Jakob Nielsen, Lyngby
Per Nielsen, Herning
Ruben Aars–Nielsen, Gladsaxe
Thomas B. Nielsen, Horsens
Martin Olesen, Rødovre
Brian Dan Olsen, Ølstykke
Eda Overgaard, Struer
Maibritt Overgård, Århus


7. række fra venstre:
Liselotte Pedersen, Århus
Martin Pedersen, Århus
Susanne Pedersen, Esbjerg
Bjarne Petersen, Ølgod
Eydgerd Petersen, Færøerne
Poula Petersen, Færøerne
Inatliaq Petersen, Grønland
Marianne Petersen, Esbjerg
Oleina Petersen, Færøerne
Svend Åge Petersen, Århus
Birgitte Pharsen, Sundsøre
Lars–Søren Pilgaard, Viborg


8. række fra venstre:
Cita Poulsen, Hinnerup
Hans Jørgen Poulsen, Hammel
Ingrid Poulsen, Færøerne
Anni Sonja Poulsen, Færøerne
— følgende 8 er personale:
Svend Kjærgaard
Johannes Fisker
Nina Haldrup
Sørine Kjær
Aksel Kjær
N. C. Danhøj
Benny Kastrup Hansen
Jørgen Nørgaard

Leif Randeris, Skjern
Shahram Ranjbar, Vejle
Debby Rasmussen, Haslev
Per Reinhardt Hansen, Horsens


9. række fra venstre:
Eva Sadorana, Grønland
Petrine Sethsen, Grønland
Marianne Skriver, Randers
—følgende 11 er personale:
Vagn Jørgensen
Hanne Halkjær
Søren Elkjær
Birgit Framming
Anni Koue
Else Skovbo–Jensen
Elna Østergaard
Jan Schmidt Mikkelsen
Anna Marie Holm
Ib Jespersen
Claus Estrup

Kirsten Sørensen, Hedensted
Kim Sørensen, Hedensted
Lene Sørensen, Århus


10. række fra venstre:
Peter Tang–Pedersen, Ulfborg
Jesper Therkildsen, Midtdjurs
Birthe Thøgersen, Esbjerg
— følgende 7 er personale:
Bodil Svith
Niels Svith
Lene Henriksen
Åse Christensen
Bo Isaksen
Kirsten Holbech
Jørgen Kanstrup

Liane Vonsild, Århus
Jørgen Westphal, Århus
Hans Jørgen Wittrup, Holstebro


11. række fra venstre:
— følgende 9 er personale:
Jytte Nielsen
Dorethe Madsen
Vivi Doktor
Merethe Stamp
Jonna Thomsen
Annette Olesen
Lene Bækgaard
Bente Jeppesen
Krista Levring





 



 

Love for Nørgaards
Højskoles elevforening.

§1.:
Foreningens formål er at holde forbindelsen mellem skolen og tidligere elever samt evt. at yde bistand til disse.
   Som medlemmer kan optages tidligere og nuværende elever og funktionærer ved skolen.

§1a.:
Som medlemmer kan også optages deltagere fra Nørgaards Højskoles feriekurser, når disse mindst 3 gange har været sommerkursister på højskolen.

§2.:
Elevmøde afholdes 1 gang årligt.

§3.:
Generalforsamling afholdes sammen med elevmødet.
Dagsordenen skal omfatte:
1) Valg af dirigent.
2) Formanden aflægger beretning, som stilles til godkendelse.
3) Regnskab aflægges og stilles til godkendelse.
4) Behandling af indkomne forslag.
5) Valg af bestyrelse, revisorer og suppleanter.
6) Eventuelt.
Forslag til lovændringer skal være formanden i hænde senest 2 måneder før generalforsamlingen, idet forslagene skal indgå i den udsendte dagsorden for at kunne vedtages.

§4.:
Lovændringer kræver tilslutning fra 2/3 af de stemmeberettigede ved generalforsamlingen.

§5.:
Kontingentet fastsættes hvert år ved generalforsamlingen.

§6.:
Bestyrelsen består af 7 medlemmer, der vælges for 2 år ad gangen. 4 afgår på ulige og 3 på lige år efter tur.
   Der vælges 2 revisorer, 2 suppleanter for revisorerne og 3 suppleanter til bestyrelsen, alle for l år ad gangen.
   Bestyrelsen konstituerer sig selv.

§6a.:
Bestyrelsen vælger hvert år 5 repræsentanter til skolens repræsentantskab, eventuelle repræsentanter som er indvalgt i skolens bestyrelse genvælges. Genvalg af medlemmer af skolens bestyrelse kan kun undlades med generalforsamlingens tilslutning som ved lovændringerjfr. §4.
   Endvidere vælges 2 suppleanter, en 1. suppleant og en 2. suppleant. Alle valg er for 1 år ad gangen.

§7.:
Bestyrelsen er beslutningsdygtig efter bemyndigelse ved den årlige generalforsamling.

§8.:
Der udsendes et elevskrift hvert år til jul.

§9.:
Hvis foreningen opløses, tilfalder de økonomiske midler Nørgaards Højskole.

 



 



 

 

 

Udgivet af
Nørgaards Højskole.

Redaktion ved:
Birgit Framming i samarbejde med elevforeningens bestyrelse.

Forsidetegning:
Poul Nielsen

Billeder:
Elever og lærere på højskolen samt Midtjyllands Avis.

Lay–out, sats og tryk:
Bjerringbro Avis